30. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i pies Rembrandta

Dobry Samarytanin Rembrandta wg reprodukcji z MET Museum w Nowym Yorku. Domena Publiczna.

30 stycznia 2022 roku odbędzie się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od wielu, wielu lat staram się wspierać nie tylko finansowo, ale także jako wolontariusz tę wspaniałą akcję charytatywną. Od kilku lat licytuję także drobne prezenty. W roku ubiegłym odśpiewałem „Sound of Silence” dla śp. Pawła Adamowicza.

Jednym z najbardziej istotnych dzieł sztuki dla mnie jest grafika pt. Dobry Samarytanin z 1633 r. Rembrandta van Rijn, słynnego holenderskiego, malarza i rytownika. Akwaforta przedstawia ostatnią scenę w przypowieści o dobrym Samarytaninie z Ewangelii według Łukasza rozdz. 10, wersety 25–37, w której Samarytanin zatrzymał się, aby pomóc podróżnikowi napadniętemu przez rabusiów.

Na tej rycinie Rembrandt pokazuje nam ostatnią już scenę z tej przypowieści, kiedy Samarytanin przywiózł rannego mężczyznę na koniu do gospody i płaci za opiekę oraz zakwaterowanie. Wśród najbardziej szokujących elementów obrazu Rembrandta jest ten pies, który występuje na pierwszym prawie pustym planie, i to stworzenie się wypróżnia. Wiele było dyskusji na ten temat w historii kultury i teologii, jednak najbardziej przekonujące jest, że Rembrandt daje tutaj wgląd we własny realizm i mówi, że miłosierdzie to nie jest sprawy odświętnego wzruszenia, tylko codzienne działanie, które czasami musi kojarzyć się także niemiło, bo przecież ranni i umierający często domagają się całodziennej pielęgnacji. To wymaga codziennego wysiłku i pokonywania swoich uprzedzeń. Samarytanin — dla Żydów — obcy — ma w sobie ten realizm.

Greckie ἔλεος eleos to polskie „miłosierdzie” i „współczucie”, ale także „czynna litość” (Mt 23:23; Tytus 3:5; Hebr 4:16; Iz 60:10).

Dlatego, że jest ten obraz mi szczególnie drogi, wiele się od niego nauczyłem (to że się wzruszamy nie jest najważniejsze, ale to że działamy…), chciałbym podarować go komuś z dedykacją, kto wylicytuje go podczas Finału 30. WOŚP w łódzkiej Manufakturze (nie rynek, tylko rondo) o godz. 18:00. Reprodukcja będzie oprawiona i podpisana. Cena wywoławcza 30 zł.
Serdecznie zapraszam

„10.25 Pewien znawca Prawa wstał i zadał Mu podchwytliwe pytanie: Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? 10.26 On mu odpowiedział: Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz? 10.27 Tamten powiedział: Będziesz miłował Pana, swego Boga, z całego swego serca, z całej swojej duszy, z całej swojej siły i całym swoim umysłem, a swego bliźniego jak siebie samego. 10.28 Wtedy Jezus oznajmił: Słusznie odpowiedziałeś. Tak czyń, a będziesz żył. 10.29 Lecz on, chcąc siebie usprawiedliwić, zapytał Jezusa: A kto jest moim bliźnim? 10.30 Jezus, nawiązując do tego, powiedział: Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i napadli na niego bandyci, którzy nie tylko go obrabowali, ale też poranili, zostawili na pół umarłego i odeszli. 10.31 Przypadkiem schodził tą drogą pewien kapłan, zobaczył go i ominął. 10.32 Podobnie lewita, gdy przyszedł na to miejsce, zobaczył go i ominął. 10.33 Natomiast pewien Samarytanin, który tamtędy podróżował i również obok niego przechodził, kiedy go zobaczył, ulitował się. 10.34 Podszedł do niego, opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem, wsadził go na swoje zwierzę, zawiózł do zajazdu i opiekował się nim. 10.35 Następnego dnia wyjął dwa denary, dał karczmarzowi i powiedział: Zajmij się nim, a jeśli coś więcej wydasz, oddam ci, kiedy będę wracał. 10.36 Jak ci się wydaje? Który z tych trzech okazał się bliźnim tego, co wpadł w ręce bandytów? 10.37 Tamten odpowiedział: Ten, który okazał mu miłosierdzie. Jezus na to: Idź i ty czyń podobnie.” (Biblia Ekumeniczna, Towarzystwo Biblijne w Polsce)

Wpis ukazał się w Gazecie Wyborczej 24 stycznia 2022.

3 uwagi do wpisu “30. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i pies Rembrandta

 1. Dzień dobry, Piękna wykładnia życia a w nim samo serce,, czynnego współczucia jako procesu miłosierdzia. Jest coś szczególnego w przekazje obrazu, otóż dostrzegam jak łatwo otulamy się uprzedzeniami, zapominając o podstawowej postawie bycia,, czynnym litościwym dla człowieka najsłabszego w danej chwili, bezradnego i cierpiącego. Pies może być blisko i lizać rany nieszczęśnika, ogrzewać swoim cielskiem. Ostrzegać przed niebezpieczeństwem, pies może, człowiek bliźni może więcej. Jeśli jest gotów. I oto chodzi,by być gotowym do ratowania, jeśli wymaga chwilą. 30.01 na Rondzie Manifaktury, ok. Pozdrawiam

  czw., 20 sty 2022, 21:29 użytkownik Prof. Jarosław Płuciennik napisał:

  > Jarosław Płuciennik posted: ” Dobry Samarytanin Rembrandta wg reprodukcji > z MET Museum w Nowym Yorku. Domena Publiczna. 30 stycznia 2022 roku > odbędzie się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od wielu, > wielu lat staram się wspierać nie tylko finansowo, ale także jako ” >

  Polubione przez 1 osoba

 2. czw., 20 sty 2022, 22:01 użytkownik Malgorzata Wladyslawa Martynowska napisał:

  > Dzień dobry, Piękna wykładnia życia a w nim samo serce,, czynnego > współczucia jako procesu miłosierdzia. Jest coś szczególnego w przekazje > obrazu, otóż dostrzegam jak łatwo otulamy się uprzedzeniami, zapominając o > podstawowej postawie bycia,, czynnym litościwym dla człowieka najsłabszego > w danej chwili, bezradnego i cierpiącego. Pies może być blisko i lizać rany > nieszczęśnika, ogrzewać swoim cielskiem. Ostrzegać przed > niebezpieczeństwem, pies może, człowiek bliźni może więcej. Jeśli jest > gotów. I oto chodzi,by być gotowym do ratowania, jeśli wymaga chwilą. > 30.01 na Rondzie Manifaktury, ok. > Pozdrawiam > > czw., 20 sty 2022, 21:29 użytkownik Prof. Jarosław Płuciennik comment-reply@wordpress.com> napisał: > >> Jarosław Płuciennik posted: ” Dobry Samarytanin Rembrandta wg reprodukcji >> z MET Museum w Nowym Yorku. Domena Publiczna. 30 stycznia 2022 roku >> odbędzie się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od wielu, >> wielu lat staram się wspierać nie tylko finansowo, ale także jako ” >>

  Polubienie

 3. Prawdziwy chrześcijanin, dobry chrześcijanin, jego skarb w sercu. Wielka Orkiestra Świąteczna i pies REMBRANTA. DZIŚ TO SKARB.

  pt., 21 sty 2022, 12:04 użytkownik Malgorzata Wladyslawa Martynowska napisał:

  > > czw., 20 sty 2022, 22:01 użytkownik Malgorzata Wladyslawa Martynowska malgorzatawladyslawa@gmail.com> napisał: > >> Dzień dobry, Piękna wykładnia życia a w nim samo serce,, czynnego >> współczucia jako procesu miłosierdzia. Jest coś szczególnego w przekazje >> obrazu, otóż dostrzegam jak łatwo otulamy się uprzedzeniami, zapominając o >> podstawowej postawie bycia,, czynnym litościwym dla człowieka najsłabszego >> w danej chwili, bezradnego i cierpiącego. Pies może być blisko i lizać rany >> nieszczęśnika, ogrzewać swoim cielskiem. Ostrzegać przed >> niebezpieczeństwem, pies może, człowiek bliźni może więcej. Jeśli jest >> gotów. I oto chodzi,by być gotowym do ratowania, jeśli wymaga chwilą. >> 30.01 na Rondzie Manifaktury, ok. >> Pozdrawiam >> >> czw., 20 sty 2022, 21:29 użytkownik Prof. Jarosław Płuciennik > comment-reply@wordpress.com> napisał: >> >>> Jarosław Płuciennik posted: ” Dobry Samarytanin Rembrandta wg >>> reprodukcji z MET Museum w Nowym Yorku. Domena Publiczna. 30 stycznia 2022 >>> roku odbędzie się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od >>> wielu, wielu lat staram się wspierać nie tylko finansowo, ale także jako ” >>>

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.